Tilikauden 2016 vahvistettu tilinpäätös lisätty palveluun

Edellisen tilikauden 1.1. – 31.12.2016 vahvistettu ja tilintarkastettu tilinpäätös on nyt julkaistu. Tilinpäätös sisältää tuloslaskelman, taseen ja tilintarkastuskertomuksen. Tilinpäätöksen on tarkastanut tilintarkastusyhteisö PricewaterhouseCoopers Oy, jossa päävastuullisena tilintarkastajanamme toimii KHT -tilintarkastaja Robert Wetterstein.

Tilikaudella on muutettu liikevaihdon kirjaustapa vastaamaan alalla yleisemmin käytettyä esitystapaa. Uuden kirjaustavan mukaisesti asiakaslainojen pääomat on siirretty tuloslaskelmasta taseen puolelle. Muutoksen seurauksena tilikauden 2016 ja aiempien tilikausien liikevaihdot tai liikevoitto-% eivät ole keskenään vertailukelpoisia.

Jatkossa kirjanpito tehdään aina uuden esitystavan mukaisesti, joten kaikki avainluvut, raportit sekä tilinpäätökset ovat jatkossa paremmin vertailukelpoisia. Mikäli uusimman tilinpäätöksemme liikevaihto laskettaisiin edelleen vanhalla tavalla, olisi se hieman kohonnut edellisestä tilikaudesta.

Olemme aloittaneet tilikauden 2016 aikana arvioluottotappioiden kirjaamisen, jolla on ollut vaikutusta tulokseemme. Tilikauden 2016 tilinpäätökseen toimitettiin arvioitujen luottotappioiden mukainen 422.341,66 euron alaskirjaus. Arvioluottotappioita ei alaskirjattu edellisenä tilikautena, joten myös tuloksemme voidaan katsoa parantuneen edelliseen tilikauteen verrattuna.

Tilinpäätös on yhtiömme odotusten mukainen ja yllä olevat seikat huomioon ottaen, tilinpäätös kuvastaa hyvin tilikautta 2016, joka olikin yhtiömme liiketoiminnalle todellinen kasvun ja kehityksen vuosi.

Voit tarkastella tilikauden 2016 tilinpäätöstämme sivulla ”Avainluvut ja raportit”, johon pääset suoraan painamalla tästä.

Mikä on Blue Finance Oy?

Tämä artikkeli koskee taustayhtiötämme Blue Finance Oy:tä. Blue Finance Oy on Suomalainen ja kokonaan Suomalaisessa yksityisomistuksessa oleva rahoitusyhtiö.

Yhtiö on perustettu vuonna 2011 ja ollut voimakkaassa kasvussa siitä lähtien.

Yhtiön toiminta on läpinäkyvää sekä vastuullista. Blue Finance Oy on merkitty Etelä-Suomen Aluehallintoviraston ylläpitämään Luotonantajarekisteriin.

Lainapalvelun turvataso on erittäin korkea. Lainanhakijat tunnistetaan verkkopankkitunnuksilla ja palvelussamme on jokaisella sivulla käytössä korkeatasoinen salaus (256-bittinen salausavain). Palvelullemme on myös myönnetty GeoTrust Inc. :n turvallisuus-sertifikaatti.

Asiakaskuntaamme ovat 18-72 vuotiaat Suomen asukkaat, jotka tarvitsevat lyhytaikaisen kulutusluoton tasapainottaakseen arjen menoja.

Olemme vuosien varrella käsitelleet jo yli 500.000 lainahakemusta ja myöntäneet yli 100.000 lainaa. Kokonais-antolainauksemme ylitti vuonna 2016 jo 40 miljoonan euron rajapyykin.

Tärkein lainatuotteemme on Blue Finance Joustoluotto, joka on 2000 euron suuruisella käyttörajalla oleva joustava luottosopimus. Asiakkaamme voivat käyttörajansa puitteissa tehdä nostoja luotolta niin usein kuin haluavat.

Kuluttajille suunnattu lainapalvelumme sijaitsee osoitteessa www.bluefinance.fi.

Kuva lainapalvelumme etusivusta,

Blue Finance Oy on vuoden 2016 Kasvuyritys

Blue Finance Oy on Kauppalehden toimesta valittu vuoden 2016 Kasvu -yritykseksi.

Blue Finance Oy on kasvanut viimeisten kolmen vuoden aikana merkittävästi ja ansainnut siten paikkansa Kasvaja-yrityksenä.

Kauppalehden Kasvaja-sertifikaatin saaneen yrityksen liikevaihto on kolmen vuoden aikana kasvanut keskimäärin vuositasolla yli 10 prosenttiyksikköä päätoimialaluokkansa keskitasoa nopeammin.

– Arno Ahosniemi, Kauppalehti Oy päätoimittaja

Parempaa tuottoa sijoituksellesi

Sijoittaminen Osinkotuottoa.fi -palvelussa Blue Financen etuoikeutettuihin C -sarjan osakkeisiin on tuottavampi tapa sijoittaa varoja

Osakkeet, sijoitusrahastot, määräaikaistalletukset ja eläkevakuutus tulevat usein ensimmäisinä mieleen puhuttaessa säästämisestä ja sijoittamisesta. Ne eivät kuitenkaan ole ainoita tapoja säästää rahaa, eivätkä kaikissa tilanteissa edes järkevimpiä vaihtoehtoja varallisuuden kasvattamiseen.

Sijoittaminen osakkeisiin on järkevää mutta pörssikurssit heilahtelevat, määräaikaistalletusten tuotto ei aina ylitä edes inflaatiota ja rahastoihin sijoittamisessa hallintokulut kasvavat yllättävän suuriksi.

Tuottolaskurilla voit helposti nähdä Osinkotuottoa.fi -palvelusta saamasi tuotot jo etukäteen.

7 % vuotuinen pääoman tuotto on hyvä vaihtoehto rahastoille tai määräaikaistalletuksille

OSINKOTUOTTOA.FI -PALVELU ON VARMA, HYVIN TUOTTAVA JA VAKAA TAPA SIJOITTAA VAROJA

Sijoittaminen Blue Financen osakkeisiin tarjoaa monia etuja verrattuna perinteisiin sijoitusmuotoihin. Sijoittaminen Osinkotuottoa.fi -palvelussa on helppoa ja mukaan pääsee jo 100 euron sijoituksella, mikä mahdollistaa paremman tuoton myös piensijoittajan säästöille. Tarvittaessa sijoitus on myös nopeasti kotiutettavissa, koska se ei ole aikaan sidottu. Lue lisää Osinkotuottoa.fi -palvelusta tästä!

Sijoituksille maksetaan sijoitusajan mukaista osinkoa 3–7 %. Sijoittajan kannalta positiivista on Blue Finance Oy:n osinkotuottojen maksu kuukausittain eikä kerran vuodessa, kuten pörssiyhtiöiden osingot. Asiakkaan halutessa lopettaa sijoituksensa Blue Finance lunastaa osakkeen takaisin merkintähintaan (sama hinta kuin ostettaessa).

Korko 10.000 euron määräaikaistalletukselle
PankkiPvm1 kk3 kk6 kk12 kk24 kk
Aktia12.01.20170.100.100.100.400.50
Bigbank28.12.20160.500.600.901.251.45
Collector Bank12.01.20170.000.000.000.000.00
Danske Bank12.01.20170.000.000.100.300.20
Evli Pankki05.01.20170.000.000.000.040.10
Helsingin OP12.01.20170.000.000.000.150.15
Hypo12.01.20170.000.150.400.400.40
Nooa Säästöpankki12.01.20170.25
Nordea (Helsinki)12.01.20170.000.000.050.200.10
S-Pankki12.01.20170.000.000.000.000.00
Suupohjan Op, Hki12.01.20170.100.350.45
Ålandsbanken12.01.20170.000.000.000.300.00
Blue Finance Oy C-osakkeetkiinteä, ei vaihteluita3.003.006.007.007.00

Vertailun tuotto-odotukset perustuvat Kauppalehden talletuskorkovertailun tietoihin 15.1.2017.

SIJOITTAMINEN ON MAKSUTONTA, EMME PERI HALLINTOPALKKIOITA

Blue Finance Oy:n osakkeisiin sijoittaminen on helppoa ja nopeaa. Sijoitukset tehdään Blue Finance Oy:n selkeässä ja turvallisessa verkkopalvelussa sijoittajan omilla verkkopankkitunnuksilla.

Monista muista sijoitusmuodoista poiketen sijoittaminen Blue Finance Oy:n sijoituspalveluun on maksutonta eikä sijoituksen tekemisestä, palvelun avaamisesta, ylläpidosta tai mistään muustakaan koidu sijoittajalle mitään kuluja.

Verkkopalvelussamme sijoittaja voi

  • Seurata sijoitustensa tilaa ja niiden kehittymistä
  • Nähdä omistuksessa olevat osakkeet
  • Nähdä maksetut ja maksuun tulevat osingot
  • Tehdä lisäsijoituksia helposti
  • Tehdä nostoja (lopettaa sijoituksia) helposti
  • Katsella omia tietojaan ja päivittää niitä
  • kautta sijoittaja voi myös seurata sijoitustensa tilaa, nähdä omistuksessa olevat osakkeet ja maksetut osingot, tehdä lisäsijoituksia sekä nostoja .

Pääset sijoittamaan ja kirjautumaan palveluun tästä

OSINKOTUOTTOA.FI ON MYÖS VEROTUKSELLISESTI JÄRKEVÄ VALINTA

Osinkotuottoa.fi on hyvä valinta sijoittajalle, joka haluaa nauttia matalasta verosta. Normaalitilanteessa Osinkotuottoa.fi -palvelun kautta sijoittavan kokonaisvero on ainoastaan 7,5 % vuoden osinkotuotoista.

Osinkotuottoa.fi on järkevä valinta myös sijoittajalle, joka haluaa päästä helpolla. Kaikista osinkotilityksistä tehdään automaattisesti 7,5 prosentin ennakonpidätys. Tiedot välitetään automaattisesti verottajalle, joten ne tulevat suoraan myös esitäytetylle veroilmoitukselle.

BLUE FINANCE ON 100% SUOMALAINEN, VAKAVARAINEN RAHOITUSYHTIÖ

Blue Finance on vakavarainen suomalainen rahoitusyhtiö, joka tarjoaa kulutusluottoja yksityisille lainan tarvitsijoille. Vuonna 2011 toimintansa aloittaneen yrityksen kokonais-antolainaus ylitti vuonna 2017 65 miljoonaa euroa ja lainahakemuksia on myönnetty yli 250 000 kpl.

Tutustu Blue Finance Oy:n avainlukuihin

 

Huom! Muokattu 27.07.2018 osakesarjan tiedot vastaamaan nykyisen osakeannin mukaista C -osakesarjaa // Blue Finance Oy

 

Kauppalehden Menestyjä -yritys vuonna 2016

Blue Finance Oy on Kauppalehden toimesta valittu vuoden 2016 Menestyjä -yritykseksi.

Suomalaisista yrityksistä vain pieni osa on oikeutettu Menestyjä-sertifikaattiin. Menestyjäluokitus edellyttää, että yritys kuuluu taloudellisen suorituskykynsä perusteella sekä koko maan että oman toimialansa parhaimmistoon. Luokitus mittaa yritysten taloudellista suorituskykyä: kasvua, kannattavuutta, tulosta, maksuvalmiutta, vakavaraisuutta sekä riskinsietokykyä.

– Balance Consulting, Kauppalehti Oy


Katso tästä Blue Finance Oy yritystiedot Kauppalehden sivustolta

Osinkotuottoa.fi -palvelu on avattu

Blue Finance Oy:n sijoittajille suunnattu palvelu, osinkotuottoa.fi on avattu. Palvelu mahdollistaa sijoitukset Blue Finance Oy:n kiinteän osingon maksaviin, etuoikeutettuihin,  B-sarjan osakkeisiin.

Osinkotuottoa.fi on helppo tapa saada pankkitileillä ilman käyttöä makaavalle varallisuudelle hyvää tuottoa. Pörssisijoittamiseen verrattuna etuna on vaivattomuus ja läpinäkyvyys: Osingot tilitetään kuukausittain ja sijoittamiseen tai sen päättämiseen ei liity mitään kuluja.

Sijoitus kohdistuu äänioikeudettomiin B-sarjan osakkeisiin, joille maksetaan 3 % osinko alle 3 kk sijoitukselle, 5 % osinko alle 6 kk sijoitukselle, 8 % osinko yli 6 kk sijoitukselle. Kun sijoituksen pituus ylittää 3 ja 6 kuukauden rajapyykit, maksetaan molempien kohdalla korot ajan tasalle taannehtivasti kuin sijoitus olisi ollut alusta saakka suuremman osingon piirissä. Osingot maksetaan joka kuukauden 5. päivään mennessä sijoittajan ilmoittamalle pankkitilille.

Vähimmäissijoitus: 100 €
Enimmäissijoitus: Ei määritetty, tosin verkkopankit rajoittavat kertasijoituksen n. 25 000 € (peräkkäisten sijoituskertojen määrää ei ole rajoitettu)

Sijoitettu pääoma palautetaan 14 vrk kuluessa sijoituksen päättämisestä.

Osingoista 25 % veronalaista pääomatuloa ja 75 % verovapaata tuloa.

Tervetuloa sijoittamaan ja Blue Finance Oy:n B-osakkeen omistajaksi!